Turnus rehabilitacyjny – Szpital Wojewódzki Nr.2

 

 

Oddział Rehabilitacji Jastrzębie-Zdrój

 

 

Październik 2014

 

 

 

Jaceka

 

p1060058

Nasi lekarze: od lewej dr Małgorzata Gogol z-ca ordynatora, w środku dr Jacek Kuna ordynator, po prawej dr Beata Dziwok-Bulandra.

 

20141009 112633

 

p1060029

 

p1060030

 

p1060032

 

W trakcie trwania naszego turusu ordynator oddziału rehabilitacji dr Jacek Kuna przeprowadził wykład o krioterapii - treść poniżej:

Krioterapia ogólnoustrojowa zimnym powietrzem lub azotem.

Historia

Początek: Japończyk Toshiro Yamauchi w Reinken Rheumatizm Village Institut – Oita – lata `70 -  pierwsze przenośne aplikatory miejscowe, w 1978r pierwsza komora kriogeniczna. W 1984r pierwsza komora w Europie - Klinika Reumatologii Zakładu św. Józefa w Sendenhorst-Reinhard Fricke. W 1983 rok - polska szkoła krioterapii we Wrocławiu Zdzisław Zagrobelny Katedra Rehabilitacji AWF - aplikatory miejscowe w RZS. Pierwsza komora wrocławska 1989r mgr inż. Zbigniew Raczkowski i była drugą w Europie.

 

Rodzaje komór

–   schładzane ciekłym azotem - temp. - 165 st. C. zimno na dole. lepiej sportowcy, większa wydajność.

–    kriodołki Wernickiego - schodzi się po schodach, zaleganie zimna, taniej, mniej bezpieczne.

– komory schładzane sprężonym powietrzem- zasilane prądem, mniej mgły, równa temperatura, temp.- 110-120 st. C.,czas wyrównania 20 min., tańsze.

Krioterapia ogólnoustrojowa:

Komora – od - 110 do – 176 st. C i przedsionek lub dwa -15, drugi 60 st. C. (drzwi to śluzy, duże okna podgrzewane nie parują, głośnik i mikrofon)., na zewnątrz panel sterowania i komunikacji.

 

Wskazania:RZS, ZZSK, ch. zwyrodnieniowe, dna moczanowa, zapalenia ścięgien i torebek stawowych, choroby tkanki łącznej, zmiany pourazowe, przeciążeniowe, dyskopatie, osteoporoza, zespoły korzeniowe, niedowłady spastyczne, SM, krwiaki skręcenia, urazy sportowe, odnowa biologiczna.

Przeciwskazania:nietolerancja zimna, krioglobulinemia, neuropatie układu autonomicznego, ch. Raynauda, zmiany zakrzepowo-zatorowe, zapalenia żył, ch. psychiczne, klaustrofobia, niektóre leki, alkohol, niedoczynność tarczycy, zaburzenia ukrwienia, otwarte rany, owrzodzenia, niedokrwistość znaczna, nowotwory, wyniszczenie, czynna gruźlica, inf. dr. oddechowych, niestabilna dusznica bolesna, niewydolność krążenia, wady zastawkowe, zab. rytmu serca.

Kwalifikacja:lekarz, badanie internistyczne, AS, płuca, brzuch, RR, EKG.Przed wejściem do komory - wytarcie ręcznikiem, nie oddychaj głęboko, wdech 2x krótszy niż wydech, przez maskę, odpowiedni strój - skarpety, chodaki lub obuwie sportowe, panie strój kąpielowy, panowie spodenki, rękawiczki, opaska lub czapka, maska p/pyłowa (lepsza od chirurgicznej).Człowiek przyzwyczaja się do niskich temperatur całą skórą, lepiej odkryta, niż zasłoniętą.

Powikłania:Jeżeli pieczenie lub zaczerwienienie - informuj personel - odmrożenia.Czasem ból w tylnej cz. głowy to szal (być może zwężenie tętnic kręgowych?)

W KOMORZE:- pierwszy raz - wejście do przedsionka z fizjoterapeutą na 30 sek - czy nie ma klaustrofobii lub nadwrażliwości na zimno (lekarz tego nie zbada), - potem przechodzą do komory właściwej, cały czas kontakt wzrokowy i słowny.- pacjenci chodzą jeden za drugim nie dotykają się.- wychodzą przez przedsionek, - fizjoterapeuta - każdego chwyta za rękę, aby nie stracił równowagi (endorfiny i oszronione buty)- powtórny pomiar RR - jak się Pan czuje?, tętno, przed kinezyterapią.

Kinezyterapia jest integralną częścią kriorehabilitacji - dobierana indywidualnie dla pacjenta.Rozgrzanie organizmu, powinien się spocić.Fizjoterapeuta jest jak ratownik na basenie.

Kto może?Można do komory - osoby na wózkach (koc, prześcieradło) i z kulą - drewniana poręcz przy drzwiach, może się trzymać, dobrze jak osobno, nie w grupie, oraz dzieci z osobą dorosłą.

Ostatnie zalecenia:- zaczynamy kriokomorę od 1 minuty do 3 min.- zakrywaj odstające znamiona, nie płaskie - gaza i plaster.- ściągamy biżuterię i okulary. - pomiar RR przed komorą (wzrasta skurczowe o 30 mgHg, rozkurczowe o 15 Hg).- przed wejściem nie przekraczać 140/90, tt-100/min.- po krio - endorfiny - dostosuj mądrze ćwiczenia, zbytnie rozluźnienie, nie czują bólu.

Podsumowanie:Zimnolubni zawsze będą korzystać z terapii.Ciepłolubni mimo, że nie czują przyjemności to mówią że muszą się zmobilizować i też korzystają.Jest to jeden z najlepszych zabiegów przeciwbólowych i poprawiających odporność.

 

 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.